Karol Waniek najlepszym scrabblistą

I Ogólnopolskie Mistrzostwa Ziemi Legnickiej w scrabble wygrał Karol Waniek. To pierwszy sukces tego gracza w rankingowym turnieju.

Legnica,foto,9227,1

Scrabble to najpopularniejsza gra słowna na świecie. Każdy z zawodników na partię ma po dwadzieścia minut. W tym czasie musi zdobyć jak największą ilość punktów. Każda litera jest inaczej punktowana w zależności od jej unikalności. I tak najmniej punktów mają płytki z A, I, E, O, ponieważ te litery najczęściej występują w polskich słowach, a najwięcej dostanie za „ź” – aż 9 punktów. Ważne jest więc to żeby używać liter, które mają dużo punktów. Na stołach czas partii odmierza zegar szachowy. Gra kończy się w momencie gdy wszystkie litery znajdą się na planszy. Pierwszego dnia mistrzostw stoczono siedem pojedynków. Po całym dniu najlepszy był Karol Waniek z Wrocławia (na zdjęciu z prawej). Najwyżej sklasyfikowaną kobieta była Irena Sołdan z Rumii (6 miejsce), a najlepszym legniczaninem Krzysztof Obremski (7 miejsce, na zdjęciu z lewej). Krzysztof jest tegorocznym zdobywcą Pucharu Polski.

Drugi dzień nie przyniósł niespodzianek. Wypracowaną przewagę wykorzystał Karol Waniek i w partii finałowej, pokonując Łukasza Tuszyńskiego sięgnął po upragnione zwycięstwo. Na podium obok niego stanęli Kamil Górka z Krakowa i przegrany z finałowej gry Łukasz Tuszyński z Chłopowa. Najlepszą kobietą została Justyna Górka, a najlepszym dolnoślązakiem zwycięzca turnieju Karol Waniek.

– Dobra znajomość języka polskiego oraz umiejętność szybkiego liczenia. Każdy zawodnik sam liczy zdobyte przez siebie punkty. Ważna jest też odrobina szczęścia – zwraca uwagę Grzegorz Wiączkowski, sędzia skrablowy.

Więcej informacji i zdjęć na stronie Portalu Lca.pl